1-    لطفا خودرا به طور کامل با عنایت به کارتان معرفی ورزمه کاری خود را بطور کامل بیان کنید؟
اینجانب حاجی غلام نبی براهوئی کار مطبوعاتی خود را از20/1/1376 با روز نامه روز در آ شروع کردم واین همکاری تا 9/5/1379 ادامه داشت سپس در همان روز با روز نامه زاهدان شروع بکار کردم این همکاری هنوز ادامه دارد در این مدت فعالیت مطبوعاتی با نشریات استانی ونشریه های بیداری وفردوس کویر استان کرمان وهمچنین به صورت گذرا با خبرگزاری های ایرنا-ایلنا و با واحد خبر صدا وسیما استان وهمچنین با خبرگزاری بسیج هم همکاری  داشتم  دوره های مقدماتی وتکمیلی  آموزش خبرنگاری وگزارش نویسی را زیر نظر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ودانشکده خبر گذراندم ومدارک آنها را گرفتم وعلاوه بر این فعالیت های مطبوعاتی .عضو خانه مطبوعات استان هستم در این خانه به عنوان عضو هیت رییسه خانه مطبوعات در 3 دوره متوالی با انتخاب مستقیم اعضای خانه مشغول بکار  ویک دوره مدیر اجرایی خانه مطبوعات استان  وعضو انجمن قلم استان بودم  وهمچنین نایب رییس انجمن صنفی خبرنگاران وعضو انجمن صنفی خبرنگاران ایران هستم  .
2-لطفا دیدگاه خود را نسبت به رسالت ونقش خبرنگار بیان  فرمایید؟
 من یک خبرنگارم همان شغلی که مسوولی زمانی به خودش اجازه می دهد آن را با خبرچینی هم ردیف بداندهمان شغلی که مسوول دیگری به خودش اجازه می دهد به سبب نوشته هایم نشریه ام را توقیف کند
همان شغلی که کسی آن را شایسته احترام نمی پندارد
همان شغلی که لذتش بیش از سختی اش و توهینش بیش از تقدیرش است
همانی که شب و روز برایش یکی است، همانی که هم صدای با مردم گریه می کند، همنوای با آنها اعتراض می کند، همانی که همنشینش همان خودکاری است که روز به روز بر قیمتش افزوده می شود و از کیفیت جوهر کاسته

نقش خبرنگاران و رسالت اصحاب قلم در روشنگري جامعه اهميت بسزايي دارد و رسانه ها بعنوان يکي از ارکان پيشرفت و توسعه پايدار کشور محسوب مي شوند.
انتقال واقعيت هاي جامعه به مسوولان، رسالت خطيري است که تلاشگران عرصه ي قلم و رسانه برعهده دارند و باانجام بهينه ي آن پيشرفت جوامع را رقم مي زنند.
نقد منصفانه توسط خبرنگاران نيز مسوولان نظام اسلامي را در انجام بهينه وظيفه و اصلاح امور ياري مي کند.
يک رسانه موفق در عرصه‌هاي مختلف همواره خود را مديون زحمات و تلاش‌هاي بي‌وقفه‌ي خبرنگاراني مي‌داند که در مواجهه با انواع ناملايمات و بدون هيچ چشم‌داشتي در مسير رسالتي که بر عهده دارند ، گام برمي‌دارند.
در عصر کنوني، مطبوعات و رسانه هاي جمعي بويژه خبرنگاران پيشگامان و خط مقدم جنگ نرم افزاري و برخورد فرهنگ ها و تمدن ها هستند و در اين راستا مطبوعات هدفمند، معناگرا و با برنامه، بايد براي دفاع از تعلقات خاطر مردم ايران اسلامي تلاش کنند.
امروز نظام سلطه و ابرقدرت ها کمر همت را براي استحاله نظام اسلامي و ضربه زدن به اين نظام از رو بسته اند و مقابله باآن، هوشياري مطبوعات و خبرنگاران را مي طلبد.
به رغم اينکه مهمترين چالش خبرنگاران و روزنامه نگاران نبود امنيت شغلي است، اما اين امر هيچگاه خبرنگاران را از ايفاي نقش و انجام وظيفه بازنداشته و به واسطه تعهد، علاقه و وجدان کاري گاهي همچون  صارمي، بدست طالبان شهيد شده اند.
خبرنگاري که تلخي ها و مشکلات جامعه را با خود به خانه مي برد، نيازمند توجه بيشتر از سوي مسوولان است تا بتواند در سايه امنيت بيشتري به رسالت خطير خود عمل کند.
مديران استانها نيز بايد به نقش فرايند خبرنگاري در توسعه استان واقف باشند و خبرنگاران را همراه و همگام در پيشبرد توسعه بدانند.
واقعيتي که در استان هاي محروم ما امروز ه مشهود است بيانگر آن است که متاسفانه برخي از مديران به اهميت و نقش حرفه خبرنگاري و روزنامه نگاري در توسعه استان آگاهي و بينش چنداني ندارند.
رسالت خبرنگاران و اصحاب قلم در تحقق شعارهای نظام  خطير و تلاش آنان در اين خصوص مثمرثمر است و خبرنگاران بايد بدون هيچگونه دغدغه و مسايل حاشيه اي ، رسالت خطير خود را در تحقق آن باصداقت انجام دهند .
3-آیا شما رسالت خود را توانسته اید بخوبی عمل کنید؟ تا کجایی که توانستم به نظر خودم خوب انجام داده ام ولی شاید گاهی به دلیل مشکلاتی که پیشرو بوده نتوانسته ام آنگونه که دلم می خواسته ومردم انتظار داشتم انجام داهم امیدوارم اگر زنده بودم در آینده بیشتر به وظایف اصلی خود عمل کنم آنگونه که رسالت یک خبرنگار است کارهای خود را انجام دهم.
4-مهمترین چالشها ومشکلات رسانه های مکتوب در استان چیست چنانچه پیشنهاد ویا توصیه ای دارید بیان بفرمایید؟
به نظر من مهم ترین چالشهای ومشکلات رسانه های استان ما دوری از مرکز کشور نبود چاپخانه برای چاپ مطلوب نشریات استان وعدم همکاری بعضی از مدیران وکارکنان دولت با خبرنگاران ومطبوعات استان است گاها بعضی از مدیران باتوجه به سفارشات وتاکیدات استاندار  از جواب دادن به خبرنگاران شانه خالی می کنند.
توصیه بنده برای رفع چالش ها ومشکلات  رسانه های مکتوب  حمایت مدیران از نشریات وپاسخ گویی  مدیران استان وهمکاری ومشارکت وحمایت مدیران ارشد استان برای احداث وایجاد یک چاپخانه مدرن وپیشرفته برای چاپ نشریات ومجلات استان  استان است وبرای حمایت مالی گرفتن حداقل اشتراک نشریات وپرداخت طلب های نشریات از ادارات است .
لطفا خاطره ای زیبا از دوران کاری خود را بیان بفرمایید؟
در دروران این نزدیک به بیست سال کار خبرنگاری خاطرات شیرین وبد خیلی زیادی داشتم
اگر بخواهم به همه آنها اشاره کنم از حوصله شما خارج خواهد بود یکی از خاطرات خوبم  در سفری با استاد زایر میری برادر خوبم به اتفاق شهرداران استان برای  تفریح می خواستیم سورا بر لنچ بشویم وبرویم به کنارک از طریق دریا یکی از خانم های شهردار که مجردم بود می خواست سوار لنچ شود پایش لیز خود من دیدم با فریاد از دیگر همراهان خانم کمک خواستم اورا نجات دادند دوستان خندیدند  وگفتنداگر خانم شهردار متاهل بود قطعا شوهرش با او همراه بود به دادش می رسید شهردار جوان وپرذوق زر آباد هم اتفاق مجرد بود دوستان پیشنهاد کردن به وی که حتما شما اگر باهم ازدواج کنید از زر آباد تا کلات سرباز آباد خواهند شد وی با خنده گفت من آماده ام به شرطی که شما نظر خانم شهردار را جلب کنید آن روز برایم  یک خاطره ماندگار شدخوشحالم که بانی خیر شدم البته برای ما خبرنگاران هر خبر ویا سفر خبری ما که باعث رفع مشکلات مردم وموجب رضایت آنها بشود به عنوان یک خاطره خوب در ذهن خواهد ماند

منبع : گنجینه نبی خبر خبرنگار روزنامه زاهدان |نقش خبرنگار آگاه بخشی جامعه است
برچسب ها : استان ,خبرنگاران ,رسالت ,رسانه ,انجام ,خانه ,خانه مطبوعات ,توسعه استان ,ومشکلات رسانه ,خانم شهردار ,رسالت خطير